Nedir, Ne Demek, Eş Anlamlısı

Nedir, Ne Demek, Eş Anlamlısı

NNN Sözlük Herşeyi Öğretir

vanadyum nedir? vanadyum ne demek? vanadyum kelimesinin eş anlamlısı vanadyum zıt anlamlısıNNN SÖZLÜK

TDK vanadyum nedir? vanadyum ne demek?
1. isim, kimya Atom numarası 23, atom ağırlığı 50,942, yoğunluğu 6,11 olan ve 1710 °Cde eriyen beyaz bir element (simgesi V)

VANADYUM

Vanadyum, sembolü V olan 23 atom numaralı kimyasal element. Sert, gümüşi gri renkli, sünek bir geçiş metalidir. Andrés Manuel del Río tarafından 1801 yılında vanadinit mineralinin (Pb5(VO4)3Cl) analizi sırasında keşfedildi ve erythronium adı verildi. Ancak bir süre sonra erythronium ile kromun aslında aynı element olduklarına fikri kabul gördü. 1831 yılında Nils Gabriel Sefström, vanadyumun keşfedilmemiş bir element olduğunu ispatladı ve İskandinav güzellik ve bereket tanrıçası Vanadis'in (Freyja olarak da bilinir) adını verdi.

Element doğada 65 farklı mineralde bileşik halinde bulunur. Çin'de ve Rusya'da çelik üretiminde ortaya çıkan cürufun işlenmesi ile, diğer ülkelerde ise ağır yağ baca tozunun geridönüşümü ya da uranyum madenciliğinin bir yan ürünü olarak üretir. Özellikle yüksek hız çeliği benzeri yüksek alaşımlı çeliklerin üretiminde kullanılır.Vanadyum pentoksit (V2O5) bileşiği sülfürik asit üretimi için bir katalizördür. Çoğu canlıda bulunan Vanadyum, bazı enzimlerin etkin bölgesi (İng. Active site) olarak kullanılır.

Diğer Kelimeler: havsalası dar, ussallık, bıçak, döşemeci, arkaizm, uyuyakalmak, çağdaşlaşabilmek, çilesi dolmak, asfaltlatabilmek, mirza, buğulanıverme, el iyisi olmak, sıkıcılık, yüznumara, çırpış,

vanadyum eş anlamlısı


vanadyum kelimesinin eş anlamlarını görmek için buraya vanadyum eş anlamlısı tıklayınız.

vanadyum kelimesi geçen yazılar


Kelimesi geçen yazılar bulunamadı.

Yorumlar

-

ali

Tarih : 2013-02-27 15:59:55

s

admin

Tarih : 2012-10-05 19:21:36

içerik yeterince ayrıntılı, daha uzun ayrıntıya sizler yorumlarınızla yer verebilirsiniz.

Elif

Tarih : 2012-10-05 05:08:57

konu başlıkları koydunuz Allah razı olsun, ancak konu devamını getiremediniz hiç! Böylece bu sadece tuzak mı oluyor :( ?


Yorum Yaz ( Formu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra, Gönder butonuna basınız.)

Teşekkür ederiz.

Yorumunuz yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.