Nedir, Ne Demek, Eş Anlamlısı

Nedir, Ne Demek, Eş Anlamlısı

NNN Sözlük Herşeyi Öğretir

mizah nedir? mizah ne demek? mizah kelimesinin eş anlamlısı mizah zıt anlamlısıNNN SÖZLÜK

TDK mizah nedir? mizah ne demek?
MİZAH KELİMESİNİN EŞ ANLAMLISI "GÜLMECE"


1. isim, edebiyat Gülmece
"İnci gibi güzel bir yazısı ve mizaha da istidadı varmış." - Y. K. Beyatlı

MİZAH

Mizah, hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanat türüdür. İnsanı gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatıdır. Mizah eserleri sadece şaka, güldürme maksadıyla söylenip, yazılıp, çizildiği gibi belli fikirleri ifade etmek için de ortaya konulabilir.

Hikâye, roman, komedi, nükte, fıkra, hiciv, taşlama gibi şekillerde karşımıza çıkan bu eserlerin en önemli özelliği espri adı verilen can alıcı noktanın eserin ayrıntıları arasında büyük bir yetenekle gizlenmesi, tam sırası gelince de beklenmedik bir anda söylenmesidir.

En kaba şakadan en ince espriye kadar bütün mizah örnekleri, birbiri ile uyum içindeki olaylar arasındaki çelişkinin birdenbire ortaya çıkarılmasına dayanır. Mizah gelenek ve kuralların sorgulanmasında önemli bir rol oynar. İki amacı vardır, saldırma ve savunma. İnsanın topluca yaşamaya başladığı dönemle birlikte mizah da otaya çıkmıştır. Kentleşmeyle birlikte daha soyut ve dolaylı bir özellik kazandı.

Mizahı bedensel şiddetten ayırıp keskin dilli bir sanata dönüştüren Atinalılar olmuştur. Ortaçağda kilise ve kralları alaya alan masallarıyla şenliklerde halkı eğlendiren öykü anlatıcıları jonglörler ve gezgin minstrel’le birlikte açık cinsel çağrışımları da olan yeni bir mizah türü yaygınlaştı. 20. yüzyılda yeni bir mizah türü doğdu. Komik öğelerin yanı sıra ürkütücü ve korkunç öğelere de yer veren kara mizah ortaya çıktı. Siyasal mizah da bu dönemde önem kazandı.

Türk mizah ustalarından Rıfat Ilgaz mizah için şöyle der: Mizah diye bir yazı türü yoktur. Yazı türü romandır, öyküdür, köşe yazılarıdır, anılardır. Mektup bile bir yazı türüdür de, mizah bir yazı türü değildir. Tür olsaydı tekniği olurdu.

Mizah bir biçemdir. Topluma bakış açısıdır. Mizah şiir, öykü, roman olabilir: Tür değil, biçimdir. Mizacımızdan gelen bir özelliktir, bir çeşnidir. Yazı türleri beceri ister, teknik ister. Bunları sağladın mı başarı tamdır. Mizah ne ister? Mizah insanın mizacından geldiği için bilgi değildir, edinilemez. Teknik de değildir. İnsanın yaradılışında bu özellik varsa mizah başarılı olabilir.

Edebiyatta Mizah

Olayların gülünç, alışılmadık ve çelişkili yönlerini yansıtarak insanı düşündürme, eğlendirme ya da güldürme amacıyla yazılan edebi eserler mizah türü içinde değerlendirilir. Akrostiş sanatı kullanılarak yazılmış mizahi edebi eserler önemli bir yere sahiptir. Akrostiş; her dizenin ilk harfi yukarıdan aşağı okununca ortaya bir söz çıkacak biçimde düzenlenmiş manzumedir.

Türk Edebiyatında Mizah

Türk edebiyatında ise gerçek anlamda ilk mizah ürünleri masallar, fıkralar ve seyirlik oyunlardır. Divan edebiyatında da sık rastlanmamakla birlikte mizah yer almıştır. Tanzimat döneminde Türk mizahının çehresi geniş ölçüde değişti. Teodor Kasap ve Direktör Ali Bey’in Fransız edebiyatının etkisiyle yazdıkları tiyatro eserleri önem kazandı. Şinasi’nin Şair Evlenmesi, Ziya Paşa’nın Zafername Şerhi, Namık Kemal’in imzasız fıkra ve yergileri bu tiyatro eserlerini izledi. 2. Meşrutiyet’le birlikte Türk mizah edebiyatı büyük gelişme gösterdi. Baha Tevfik, Peyami Safa, Ömer Seyfettin, Yusuf Ziya Ortaç ve Orhan Seyfi Orhon gibi birçok yazar mizah yazılarıyla ünlendi.

Cumhuriyetle birlikte Türk mizahı yeni bir kimlik kazandı. Bu dönem yazarları geçmişi eleştiren, yeni dönemi savunan bir tutum benimsedi. Çok partili dönemle birlikte mizah kapsam ve konu bakamından büyük zenginlik kazandı. Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rifat Ilgaz, Orhan Kemal, Bedii Faik, Haldun Taner, Muzaffer İzgü, Çetin Altan gibi yazarlar bu dönemin önemli isimleridir.

Diğer Kelimeler: pusatçı, uğursuzluk, duyurmak, sürünüş, merhume, benİmkİ, tembelleşme, can candan şirindir, yaprak kurdu, tuşlamak, gusül, çıkış yeri, ödünç almak, yerinde saymak, velveleye vermek,

mizah eş anlamlısı

gülmece gülmece
Daha fazla mizah eş anlamlısı için tıklayınız.

mizah kelimesi geçen yazılar


 • Mizah
  Mizah, hayatın güldürücü yönünü ortaya çıkaran sanat türüdür. İnsanı gülmeye sevk eden resim, karikatür, konuşma ve yazı sanatıdır.
 • Türk mizah yazarları listesi
  Cumhuriyet dönemi Türk mizah yazarları : Hüseyin Rahmi Gürpınar Ahmet Rasim Hüseyin Suat Yalçın Cenap Şehabettin Ahmet Hikmet Müftüoğlu
 • Cihan Demirci
  Cihan Demirci (d. 1963 , İstanbul ), Türk karikatürist, mizah yazarı, gazeteci, senarist. Hayatı : Cihan Demirci, ilk ve son öğreniminden
 • Ustura (dergi, 1969)
  Ustura 1969 - 1971 yılları arasında yayınlanmış haftalık mizah dergisidir. pazar günleri yine renkli bir mizah ilavesi vermeye başlamıştı.
 • Günaydın Vietnam (film)
  Kara mizah türünün güzel bir örneği olan filmin yönetmenliğini Barry Levinson yapmış. Başrollerinde Robin Williams ve Forest Whitaker
 • Temel
  Karadenizliler in kişileştirilmiş formu olup, daha çok mizah i anlamıyla ve fıkra kahraman ı olarak kullanılmaktadır. Günümüz
 • Yedi Kocalı Hürmüz
  Yedi Kocalı Hürmüz, Türk mizah ının önemli isimlerinden Sadık Şendil tarafından yazılmış eserden senaryolaştırılan seyirlik bir oyundur.
 • Hıbır
  Hıbır, 1989-1995 ve HBR Maymun olarak 1995-1998 yılları arasında yayınlanan Türk mizah dergisidir. Hasan Kaçan , Ergün Gündüz , Latif
 • L-Manyak
  L-Manyak, Leman dergisinin dergi grubu bünyesinden 1996 yılından beri çıkan aylık mizah dergisidir. Tarihçe : İlk önce Bahadır Baruter ve

Yorumlar

-

aşk

Tarih : 2016-12-18 14:30:24

en baştaki yazı neki öyle hep aynı

elif

Tarih : 2014-02-25 18:11:06

dei

aşfkjt

Tarih : 2014-02-22 21:28:21

5854535878

yağmur

Tarih : 2014-02-12 18:27:26

teşekür ederim canım

ensar

Tarih : 2013-04-04 22:12:38

teşekkür ederim

Duygu

Tarih : 2013-03-11 19:53:14

Burası ne biçim bir site ya.

y

Tarih : 2012-11-06 17:32:05

thans you very much

admin

Tarih : 2012-09-24 22:23:15

mizah eş anlamlısı zaten sayfada yer alıyor. dikkatli bakmıyorsunuz, okumuyorsunuz. tek sorun bu.

admin

Tarih : 2012-09-19 06:31:34

Artık her şey var sayfada. Tadını çıkartın ve küfür etmek yerine doğru düzgün yorum yazın :)

gamze

Tarih : 2012-09-18 22:58:53

öf hiç bişey yok


Yorum Yaz ( Formu eksiksiz ve doğru doldurduktan sonra, Gönder butonuna basınız.)

Teşekkür ederiz.

Yorumunuz yönetici onayından geçtikten sonra yayınlanacaktır.